Види і склад формувальних сумішей

От раздел
1419

Основні вимоги, яким мають відповідати формувальні суміші – це міцність і стійкість до високих температур. Надзвичайно важливо вірно підібрати компоненти формувальної маси при виготовленні великих виливок. Щоб підвищити показники міцності і стійкості до термохімічного впливу, форми відправляють на сушку. При цьому суттєво збільшується час технологічної операції, у зв’язку з чим великого поширення набули суміші, які застигають за короткий період часу.

Лиття сталі

У технологічному процесі лиття сталі широко використовуються суміші на основі рідкого скла. Вони відмінно переносять високі температури і застосовуються при виробництві форм для великих виробів.

Хромомагнезитові суміші на базі рідкого скла характеризуються трохи меншою піддатливістю, ніж їх аналоги на основі технічного лігносульфонату (ЛСТ). Недоліками даного продукту є низький показник газопроникності, тому облицювальний шар може бути не більше 15 мм завтовшки. Суміш виготовляють з переробленої хромомагнезитової цегли з вмістом 15 – 20% Сr2O3 і не менше 42% MgO.

Для форм виливок масою до 160 тонн застосовують речовини на основі хромистого залізняку. Типовий склад суміші для лиття повинен містити не більше 40% дрібної фракції залізняку, а для збільшення міцності іноді додається до 3% ЛСТ. Товщина облицювального шару може досягати 150 мм.

У разі необхідності виготовлення виливок з високою чистотою поверхні застосовуються цирконієві суміші. Проте, через високу вартість піску, вони використовуються у виняткових випадках.

Для виробництва виливок невеликої маси широке застосування отримали піщано-глинисті суміші на базі рідкого скла. Їх застосування дозволяє суттєво скоротити тривалість технологічного циклу, підвищити продуктивність і якість виробів. Але при цьому дещо збільшуються витрати свіжих матеріалів.

Лиття чавуну

При виготовленні таких виливок широко використовуються форми з єдиної суміші. Вона виготовляється з відпрацьованого конгломерату з додаванням свіжого кварцевого піску і вогнетривкої глини. Замінюючи останній компонент на бентоніт, вдається підвищити якість

виливок. Для надання виробам міцності додається кам’яновугільний пил, ЛСТ та інші матеріали. З їх допомогою підвищуються і антипригарні показники.

Лиття бронзи При виготовленні виливків зі сплавів міді, в тому числі і бронзи, використовуються кристобалито-гіпсові форми. Для їх вироблення застосовують компоненти високої хімічної очистки. Такі матеріали істотно полегшують процес формування, вилучення і очищення виливків. Однак є і недолік – гіпс , що входить до складу суміші, розкладається при відносно низькій температурі 650 градусів.

Склад формувальної суміші для лиття алюмінію

Для виготовлення виливок з кольорових металів необхідно забезпечити чистоту поверхні виробів. З огляду на порівняно низькі робочі температури до вогнетривкості висуваються більш м’які вимоги. Для цього використовуються формувальні маси на основі дрібнозернистого піску. Склад формувальної суміші для лиття алюмінію може містити невелику кількість відпрацьованих матеріалів. В якості антипригарного покриття використовується мазут.

Стабілізація складу формувальної суміші

Оптимізація є важливим елементом при контролі якості виливок. При нестабільності властивостей формувальної маси знижується їх витривалість, збільшується відсоток браку. Для досягнення оптимальної якості проводяться лабораторні дослідження, отім на підставі результатів коригується склад суміші.

Спеціальні пристрої Для приготування формувальної маси застосовується таке ливарне обладнання, змішувачі піску, які дозволяють підвищити продуктивність хтс лиття. Завдяки енергоефективним пристроям істотно підвищується якість формувальних матеріалів без значного збільшення собівартості продукції. До даного обладнання відносяться також і маніпулятори для транспортування і збору форм.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a comment