Технологія лиття чавуну в ХТС
Березень 15, 2021Формувальні піски для ливарного виробництва
Березень 15, 2021Технологічний процес виготовлення форм та стержнів безпосередньо залежить від характеристик формувальних сумішей. Якість оснастки також впиває на властивості виливків, точність їх геометричних розмірів і шорсткість. Найбільш поширеними є холодно твердіючі суміші, які виготовляють на основі різного роду сполучних компонентів. Це можуть бути синтетичні смоли або рідке скло.
Технологія ХТС лиття в ливарному виробництві
При виробництві форм і стержнів склад формувальної суміші підбирається таким чином, щоб забезпечувалася висока якість виливків, була доступною можливість регенерації маси, зменшувалася кількість токсичних викидів і вартість матеріалів.
Метод лиття ХТС заснований на властивостях піщано-смоляних сумішей тверднути під впливом кислотного каталізатора. Завдяки фенолформальдегідній основі матеріалу можна виготовляти складні виливки високої якості. При цьому забезпечується чистота поверхні, дотримується точність геометричних розмірів.
Такі показники якості неможливо забезпечити при литті в піщано-глинисті форми. Бо в цьому випадку не витримуються вимоги низької вологості, достатнього рівня газопроникності, точності розмірів. Щоб отримати необхідні пропорції води в складі при використанні піщано-глинистої суміші, необхідне тривале сушіння, що значно підвищує енерговитрати і збільшує тривалість технологічного циклу.
Переваги и недоліки використання ХТС у ливарному виробництві
До плюсів виготовлення формувальних матеріалів з холодно- твердіючих сумішей, склад яких підбирається в залежності від матеріалу виливка, відносяться:
- Висока якість виробів за рахунок точності розмірів.
- Відсутність ризику виникнення деформації, незначна кількість дефектів.
- Зниження собівартості продукції за рахунок використання більш простого обладнання.
- Можливість автоматизації процесу приготування.
- Зменшення енерговитрат за рахунок відсутності операції сушіння.
- Можливість регенерації піску.
- Зниження трудових затрат на виконанні фінішних операцій.
- Зменшення шкідливих викидів і поліпшення якості праці.
Зважаючи на зазначені переваги, холодно- твердіючі суміші все частіше застосовуються в ливарному виробництві. Однак існують і недоліки. По-перше, це токсичність сполучних елементів, до яких висуваються особливі вимоги при експлуатації і зберіганні. По-друге, у складі ХТС відсутні наномодифікатори, які могли б впливати на модифікацію формувальної маси і процес кристалізації розплаву.
Перспективи застосування ХТС лиття
Використання сучасних холодно твердіючих сумішей в ливарній галузі набирає все більшої популярності. Незважаючи на токсичність сполучних компонентів, все ж вдається поліпшити умови праці і зменшити кількість шкідливих викидів в процесі формування. При цьому знижуються енерговитрати, підвищується якість продукції і рентабельність виробництва.