Застосування формувальних сумішей для алюмінію в виробництві
Березень 15, 2021Лиття алюмінію в кокіль
Березень 15, 2021Чавун є одним з найпоширеніших матеріалів, що використовуються в промисловості. При виробництві деталей застосовуються різні методи, більш поширеним з яких є лиття в землю. Такий спосіб передбачає використання спеціальної суміші, з якої створюється форма майбутньої деталі. Розглянемо їх детальніше.
Різновиди формувальних сумішей для лиття чавуну
Для підвищення міцності і термохімічних показників форми габаритних виливків піддаються просушуванню. Однак даний технологічний процес вимагає додаткових енергетичних витрат та часу. Щоб усунути ці проблеми часто застосовується поверхневе сушіння або лиття чавуну в ХТС (холодно-твердіючі суміші). Саме останній спосіб найбільш поширений при виготовленні великих виробів з чорного металу.
Склад формувальної суміші для чавуну
Залежно від вимог технологічного процесу застосовуються різні види матеріалів. Наприклад, хромомагнезитові на основі з рідкого скла характеризуються високими термохімічними показниками. Вони використовуються при виготовленні великогабаритних виробів із чавуну, нержавіючих і жароміцних сталей. Ці суміші менш податливі, ніж аналоги з лінгосульфанатною основою, які використовуються для виготовлення стержнів. До недоліків також можна віднести невисокі показники газопроникності, через що товщину облицювання не допускається робити більшою 15 мм.
Для деталей масою менше 160 тонн і товщиною стінки до 7 сантиметрів застосовується основа з хромистого залізняку. Товщина облицювального шару може коливатися в діапазоні від 25 до 150 міліметрів. При цьому зерна залізняку повинні бути в межах 1-1,5 мм і містити не більше 40% пилу. Вологість готової суміші не може перевищувати 6-7%. Така суміш не вимагає додавання поєднуваних елементів, так як після висихання утворюється щільна кірка. З метою підвищення міцності можливе додавання до 3% лінгосульфанату.
Для виготовлення виливків з чавуну з високою чистотою поверхні в якості основного компоненту застосовуються цирконові піски. Проте через високу ціну поширення таких сумішей обмежене. Найдоцільніше їх застосовувати для виготовлення виробів з дорогоцінних металів і сплавів.
Використання холодно-твердіючих сумішей
Всі перераховані вище матеріали потребують підсушування. Однак для зменшення споживання енергоресурсів у виробництві застосовуються ХТС суміші, які не вимагають термообробки. Принцип затвердіння полягає в тому, що до піщаної основи додаються фуранові або інші смоли, після чого під впливом каталізатора проходить хімічна реакція. Внаслідок неї і відбувається затвердіння.
Застосування тих чи інших видів основ залежить від вимог технологічного процесу, в тому числі і до чистоти поверхні виливків. Так фінішні операції можуть потребувати збільшення затрат часу и труда, що негативно впливає на кінцеву вартість готової продукції.