Вітаємо з Днем Незалежності України!
Серпень 24, 2023ІНДУСТРІЯ 1-2-3-4-5.0
Серпень 31, 2023Економічна, соціальна та технологічна ситуація у світі змінюється дуже швидко, тож промислові галузі неодмінно повинні адаптуватися до цих змін щоб бути конкурентоспроможними, і ливарна галузь не є винятком. Однією з особливих рис для виживання ливарної промисловості є співпраця, яка відбувається між конкурентами та різними типами ливарень (залізні та незалізні, лиття ПГС та No-bake і т.д.). Наразі ливарництво знаходиться у стані, коли вигідно допомагати один одному, навіть якщо є певна здорова конкуренція. Через таку співпрацю багато ливарень розробляють схожі речі, щоб продовжувати розвивати свій бізнес як на найближче майбутнє, так і на довгострокову перспективу, і це визначає багато з поточних тенденцій в промисловості.
Спеціалізована інженерія
Робота в промисловості змінюється в бік високоспеціалізованих робіт, які дуже точно розробляються для заданої конкретної задачі з унікальними вимогами до техпроцесу та фахівців. Це можна спостерігати в багатьох аспектах при виробництві ливарної продукції, зокрема у вимогах, яким повинен відповідати даний виріб. Як приклад ми можемо спостерігати таку тенденцію у використанні різних спеціальних металевих сплавів, попит на які зростає.
Також клієнти все більше вимагають більше форм недеструктивного тестування (NDT) виробів, зокрема рентгенівського, ультразвукового та магнітного контролю. Раніше попит на вироби, які вимагали більше NDT, був значно нижчий ніж сьогодні. Це пов’язано з тим, що технології зараз набагато доступніші, ніж раніше. Також це може бути пов’язано з тим, як інженери поза ливарною промисловістю змінили вимоги та свій підхід до використання ливарних виробів у своїх проектах. Крім того, вимоги до NDT зазвичай стають більш специфічними та жорсткішими зі зміною сучасних стандартів безпеки, екології, тощо.
Також збільшується попит на спеціальні марки та металеві сплави, зазвичай ті, які починаються з основного металу і далі сплавляються з додатковими елементами. Хоча таке було звичайною практикою в минулому, промисловість все більше й більше схиляється до нових марок, які раніше не виготовлялися або робилися дуже рідше. Це, знову ж таки, пов’язано із застосуванням ливарних виробів у відповідності до вимог, які постійно змінюються, та у застосування ливарних виробів у новітніх сферах.
Зміни в робочому оточенні
Зміни, що відбулися в робочій силі, переважно стосуються рівня кваліфікації та досвіду працівників (більш негативний тренд), і очікувань тих, хто працює, щодо того, як роботодавець повинен ставитися до своїх працівників (позитивні зміни). Люди, які зараз працюють, менш технічно підготовлені та майстерні, ніж раніше. Рівень регресу професійних навичок суттєвий. Це означає, що певний рівень професійних навичок, який раніше вважався незмінним і відповідав елементарним знаннями для простого робітника, наразі втрачений. І це впливає на час підготовки мінімально кваліфікованого працівника.
Крім того, є проблема з передачею «знань на основі досвіду», умовно кажучи – від старшого молодшому поколінню. Це специфічна тема для ливарної галузі, де унікальні знання зникають з уходом досвідченого працівника, і це означає, що потрібно вносити певні зміни, щоб компенсувати втрату цих знань. Обидва чинники стають надзвичайно важливими для ливарної промисловості через величезну кількість нюансів, що супроводжують процес лиття, від формування до плавлення та заливки, тому вони впливають на ливарну промисловість більше, ніж на інші галузі.
Також зростає акцент на балансі між роботою та життям. Компанії починають звертати більше увагу на відпочинок та умови життя працівників, навіть пропонуючи відпустки для покращення ментального здоров’я, які можуть братися на короткий строк.
Важливим є розподіл робочих завдань більш рівномірно, без навантажень та без упору на швидкість, надання підтримки протягом виконання робочої задачі, перегляд та відміна зайвих завдань, звітів, постійна еволюція та модернізація робочих процесів.
Еволюція ливарень
Технологічно ливарна промисловість постійно розвивається протягом останніх 100 років, так само, як і весь світ. Від дрібних змін, таких як більш сучасний і зручний інтерфейс ливарного змішувача на панелі управління, до радикальних змін – таких як зміна способу роботи печі. В останні часи галузь збільшує швидкість переходу на автоматизовані процеси та все більше взаємодіє за допомогою стандартів Індустрія 3.0 та Індустрія 4.0. Спочатку ливарники скептично відносилися до автоматизації, оскільки висока кількість нюансів та змінність, які властиві ливарному процесу, створювали певний бар’єр для переходу. Однак, коли переваги автоматизації стали очевидними, ливарники почали використовувати її для збільшення продуктивності та зниження витрат. З розвитком технологій знаходяться нові способи використання автоматизації у техпроцесах, а зміни на ринку праці стимулюють цей перехід.
Області уваги
Наразі особливою сферою автоматизації є умовний «цех» фінішної обробки готових виробів, оскільки витрати часу та оборотність праці там вища, ніж в будь-якому іншому відділі галузі. Очищення, автоматичне шліфування та обрізка – це області інтересу для промисловості на даний момент, і деякі виробництва вже успішно автоматизували ці процеси, хоча, це все ще технології, якими володіє меншість підприємств. Після прийняття автоматизації, коли з’явилася Індустрія 4.0 та з’явилася можливість взаємодії, ливарні почали швидше використовувати її переваги. Індустрія 4.0 та використання її принципів залишаються одними з найвищих пріоритетів для розвитку в галузі.
Зараз у центрі уваги знаходиться штучний інтелект, оскільки розвиток технологій, таких як ChatGPT, наголошує на темпах їхнього розвитку. Ливарні виробництва тепер визначають, як вони можуть використовувати великий потенціал штучного інтелекту для подальшого розвитку та покращенню своїх технологічних операцій та як вони можуть змінювати підходи у виконання виробничих задач.
Окрім штучного інтелекту, ливарні виробництва використовують кілька інших ключових принципів Індустрії 4.0, зокрема прогнозування обслуговування критичного обладнання, моделювання, 3D-друк, інтеграція систем, «Інтернет речей» та хмарні обчислення. Наразі багато ресурсів вкладається у дослідження та розробку стандартів Foundry 4.0, як професійними товариствами та організаціями, так і приватними компаніями.
Начальник відділу продажів ТОВ “Укрфаворіт”
Шумейко Володимир